hazır web sitesi

Hazır Web Sitesi Nedir?

Hazır web sitesi bir kez oluşturulup birden çok müşteriye sunulan hazır temalar veya içerik yönetim sistemleridir. İkea mantığında düşünebiliriz. İkea şık ve fonksiyonel tasarımlar yaparak seri üretimle uygun fiyata ürün sağlayabiliyor. Montaj işini de müşterisine bırakarak maliyetlerini düşürmüş oluyor. Ya da başka bir örnekle hazır giyim ürünleri ve terziye diktirdiğinz kıyafetler arasındaki fark özel tasarım web siteleri ve hazır web siteleri arasındaki farkı açıklayabilir.

HAZIR WEB SİTESİ FİKRİ NEREDEN ÇIKTI?

Web sitesini oluşturulurken öncelikle tasarımı yapılır. Tasarım sitenin fotoğrafıdır diyebiliriz. Bilgisayarlarımızdaki tarayıcılarda görüntülenmesi ve etkileşimin sağlanması için bu tasarımın kodlanması gerekmektedir. Günümüzde bu kodlama büyük çoğunlukla HTML ve CSS ile yapılmaktadır. HTML ve CSS’ in detaylarını başka bir yazıda anlatacağız. Kısaca HTML web sitesinin iskeletidir, içeriği bulundurur. CSS ise derisi, rengi, yüzü gözüdür. Yani yerleşimi ve tasarımın kodla ifade edilmesidir. Buna önyüz geliştirme veya arayüz geliştirme (front-end development) denir.

Web sitesinin içeriği HTML’ in içine girilebileceği gibi bir veritabanına kaydedilip buradan da çekilebilir. Veritabanına kaydedilen içeriği güncellemek, yeni içerik eklemek için de İçerik Yönetim Sistemi (Content Management System, CMS) oluşturulur. Ülkemizde daha çok yönetim paneli olarak adlandırılan bu sistemi kurmak için yapılan işe de arkayüz geliştirme (back-end development) denilmektedir. Arkayüz geliştirme için MYSQL, MSSQL gibi veritabanları yanısıra PHP, ASP.NET gibi diller kullanılmaktadır.

90’lı yıllarda bu işlerin hepsini bir ya da iki kişi yaptığı halde web teknolojilerin gelişmesi ile birlikte yeni uzmanlıklar ortaya çıkmış ve bir web sitesi oluşturmak için 4-5 kişilik ekiplere ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Bu durum da web sitesi maliyetlerinin artmasına sebep olmuştur.

Daha önce kaleme aldığımız iki yazımızı okuyarak web sitesi fiyatlarındaki değişkenlik hakkında bilgi edinebilirsiniz:
Web Tasarım Fiyatları Neden Bu Kadar Değişkendir?
Web Tasarım Fiyatları Neden Bu Kadar Değişkendir? -2

” ZAMAN = PARA”

Adam-saat üzerinden fiyatlandırılan web tasarım sürecinde maliyetleri düşürmenin iki yolu bulunmaktadır.

  1. Hazır tasarım ve temalar kullanmak. Bir kez tasarlanıp birden çok müşteriye daha ucuza satılmak için oluşturulan önyüz çalışmalarıdır.
  2. Kendi içerik yönetim sistemini geliştirerek veya hazır içerik yönetim sistemlerinden birini kullanarak arkayüz geliştirme sürecini hızlandırmak bunlardan birincisi. En çok bilinen içerik yönetim sistemleri WordPress, Joomla ve Drupal‘ dır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>