SEO yöntemleri

SEO Yöntemleri ve Uyarılar

Bir önceki yazıda SEO’ nun ne olduğunu anlatmıştık. Şimdi sıra geldi SEO yöntemlerine.

SEO nedir yazısını okumak için tıklayın.

Beyaz Şapka SEO Yöntemleri (White Hat Strategies)

Bu tarz SEO çalışmalarında arama motorlarının kurallarına uygun olarak kullanıcıları da hedefleyen bir anlamda temiz ve doğal çalışmalar yürütülür. SEO çalışması yaparken oyunu kuralına göre oynamaktır. Anahtar kelime analizi, içerik düzenleme, içeriği güncel tutma, backlink çalışmaları gibi olması gereken ve uzun vadeli faydaları büyük olan iyi niyetli bir çalışmadır.

Siyah Şapka SEO Yöntemleri (Black Hat Strategies)

Sadece arama motorlarına odaklanan, kullanıcıları gözardı eden agresif yöntemlerdir. Arama motorunu kandırmak için yapılan ve kısa vadede sonuç verdiği zannedilse de uzun vadede arama motorlarından ceza alınmasına sebep olan çalışmalardır.

Yakın zamanda Google’ ın güncellemesi ile birlikte Türkiye’ deki birçok gazete sitesi arama sonuçlarından çıkarılarak cezalandırılmıştır. Özellikle Google kendini kandırmaya çalışanlar için sürekli güncellemeler çıkarmakta ve ağır cezalar uygulamaktadır.

“UNUTMAYIN! Arama motorlarının amacı kullanıcılarına en doğru sonucu en hızlı şekilde ulaştırmaktır. Bunun önündeki her engeli kaldırırlar.”

SEO Analiz Araçları

Sitenizin arama motorlarındaki durumunu merak ediyorsanız birkaç site adresi verip merakınızı gidermek istiyorum. Öncelikle sitenizin hangi kelimede ne sırada çıktığını takip edebilmeniz için en iyi yol Google Web Yöneticisi Araçlarıdır. Başka bir yazımızda detaylıca anlatacağım bu aracı kullanmıyorsanız web sitenizin yöneticisiyle irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Bunun dışında istediğiniz bir kelimede Google sıranızı öğrenmek için http://amokas.com/ adresini kullanabilirsiniz.

Google Web Yöneticisi Araçları sitenizde düzeltmeniz gereken daha pek çok konuda sizi yönlendiren bir araçtır. Şiddetle tavsiye ederim.

Sitenizin SEO açısından analizini görmek için de http://wmaraci.com/seo-analiz başlangıç için size güzel fikirler verebilir.

Uyarılar ve Tavsiyeler

Yazımızın sonunda en çok yapılan hatalar ve atlanılan önemli noktalara ayırmak istiyorum. Umarım faydalı olur.

  • Size ilk sıra vb. sözler verenlere inanmayın. Hele ki kısa sürede bunu yapacağını söyleyenlerden uzak durun. SEO uzun vadeli ve garantisi olmayan bir süreçtir. İyi bir çalışmayla yükseleceğiniz kesindir ancak hangi sıraya geleceğinizi kimse garanti edemez. Arama motorlarının tüm kriterlerini kimse bilmemektedir. Size bu tarz sözler verenler büyük ihtimalle siyah şapka denilen üçkağıtçı yöntemlere başvuracak ve orta vadede size büyük zararlar verecektir.
  • Sitenizi sadece arama motorları için veya kendi zevkiniz için yaptırmayın. Profesyonellerden destek alıp kullanıcı ve arama motorunu hedefleyen siteler yaptırın.
  • İçerik yazmak ülkemizdeki en çok üşenilen işlerden biri. Üşenmeyin kullanıcıyı doyuracak kaliteli içerik geliştirin ve sürekli güncel tutun.
  • Kalitesiz backlinkler almayın. Piyasada çeşitli ücretlere backlink satan birçok kişi var. Seçiminizi dikkatli yapın.
  • Üst sıradayım zaten diye aldanmayın. Rakipler boş durmuyor. İlk sıraya çıktım diye çalışmalarınızı bırakmayın.
  • Sosyal medyayı küçümsemeyin ve etkili şekilde kullanın.
  • Google business a sitenizi kayıt ettirin.
  • Anahtar kelime hedeflemeden öne araştırmanızı yapın.
  • Kopya içerik girmeyin. Yazılarınızı kendiniz yazın, özgün ve kaliteli olsunlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>