web sitesi çalışma mantığı

Web Sitesi Nasıl Çalışır?

Web sitelerinin çalışma mantığını basitçe haliyle ele alacağız.

  1. Web tarayıcımızı (sık kullanılan ingilizce karşılığı browser) açarız. Web tarayıcı çoğumuz için Explorer, Chrome ya da Firefox’tur.
  2. Girmek istediğimiz sitenin adresini yazarız veya Google’da aratırız.
  3. Site açılır.
  4. Yazıları okur, videoları izler, resimlere bakarız. Bazen biz de yazar, paylaşırız. Linklere tıkladıkça sayfa sayfa gezeriz.

Yazının konusu o tıklamayla sitenin açılması yani 2. ve 3. maddenin arasında olanlardır. Hemen yukarıda kullandığımız iki önemli terimi açıklayalım.

Web Tarayıcı nam-ı diğer Browser

Şu an bu yazıyı okumak için kullandığınız programdır. Halk arasında genelde Explorer olarak bilinir. Hatta büyüklerimizden bu programı açmamız için “interneti aç bakalım” cümlesini duymuşuzdur. Daha resmi tanımıyla web tarayıcılar, internet sitelerini görüntülememizi sağlayan programlardır. Günümüzde en çok kullanılan web tarayıcılar: Explorer, Chrome, Firefox, Safari ve Operadır. Hepsi aynı işi yapar. Farklı şirketlerin ve kuruluşların ürünleridir bunlar. Explorer Windows’un da yapımcısı Microsoft’un, Chrome Google’ın, Safari ise Iphone’u da üreten Apple’ın ürünüdür.

Tarayıcınızdan bir siteyi göstermesini istemeniz lazım. Bunun için o sitenin adresini (alan adını) vermemiz yeterli tarayıcıya.

Site Adresi (Alan Adı, Domain)

Hepimizin bildiği www diye başlayan genelde .com diye biten sitelere girerken yazdığımız şey site adresidir. Alan adı olarak da kullanılır. İngilizcesi olan domain kelimesini duymuşsunuzdur.

Bir de arada duyma ihtimaliniz olan istemci terimi var. Bu da siz oluyorsunuz aslında. Yani siteyi görmek için gerekli bilgileri talep eden. Teknik olarak istemci kelimesi aslında bu sizin web tarayıcınız ve bilgisayarınız için kullanılır.

Web tarayıcınızı açtınız. Sitenin adresini girdiniz. Örneğin medyadora.com yazdınız ve enter tuşuna bastınız. Site karşınıza geldi. Peki bu site nereden geldi? İnternetten geldi tabi ki ama internet onun yolculuk için kullandığı araç. Bunun evi, yaşadığı yer neresi?

Sunucu (Hosting, Server)

Web sitesinin barındığı yerin adıdıdır sunucu. Barındırma hizmeti dendiğini de sıkça duyarsınız sunucu kiralayan firmalarda. Hosting de barındırmanın ingilizce karşılığıdır. Server ise sunucu kelimesinin ingilizcesidir. Hepsi aynı şeyi ifade eder. Yani web sitesinin barındığı, dosyalarının bulunduğu bilgisayardır. Nitelik açısından evlerimizde ofislerimizde kullandığımız bilgisayarlardan daha üstündür fakat nihayetinde bilgisayardır ve aynı mantıkla çalışır. Şekilleri bildiğimiz bilgisayarlardan farklıdır.

sunucu

Sunucu Bilgisayar

sunucu odası

Yüzlerce sunucunun bulunduğu bir sunucu merkezi

  1. Web tarayıcınızdan www.medyadora.com‘ u göstermesini istediniz.
  2. Tarayıcınız web sitesinin bulunduğu sunucuya isteğinizi iletti.
  3. Sunucu tarayıcınıza siteyi göstermesi için gerekli dosyaları iletti.

Web Sitesi Dosyaları

Web siteleri dosyalardan ibarettir. Bilgisayarınızda kullandığınız word, excell, resim dosyaları gibi. En çok kullanılan dosya çeşitleri:

  • Kodların yer aldığı dosyalar
  • Resimler
  • Videolar

Bu dosyalar sunucu bilgisayarlar üzerinde kayıtlıdırlar. Tarayıcınız bu dosyaları ister ve aldıktan sonra bize siteyi gösterir. Gösterebilmesi için bazı işlemler yapıp gelen kodları yorumlaması ve görüntü haline getirmesi gerekmektedir.

Böylece web sitelerinin temel olarak nasıl çalıştığını anlatmış olduk. Sonraki yazımızda web sitesi dosyalarının detaylarına ineceğiz. Kafa karıştıracağını düşündüğüm için web sitesi çalışma mantığıyla ilgili önemli yeri olan DNS konusunu eklemedim. Bunu da merak edenler için ayrı bir yazıda ele alacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>