web tasarım fiyatları

Web Tasarım Fiyatları Neden Bu Kadar Değişkendir?

En çok karşılaştığımız sorulardan biri “Web tasarım fiyatları nasıl belirleniyor?” ya da “Web tasarım fiyatı konusunda firmalar arasında neden bu kadar fark var?” Tabi birçok kişi bütçesi ile kalitesiz iş yaptırma arasında git-geller yaşıyor. Bazıları da kazıklanmadığından emin olmak istiyor. Sebepleri açıklarken avantaj ve dezavantajlarını da anlatmaya çalışacağım.

Tek cümlelik bir cevabı yok bu soruların. Öncelikle hizmet sektörü ve fiyatlandırması hakkında kısa bir giriş yapıp web tasarım fiyatlarını etkileyen faktörleri sıralayalım, son olarak da fiyat farklılıklarına dair ana başlıklarıyla cevaplarımızı verelim.

Hizmet sektöründe hammaddeniz zamandır. Adam, iş, saat en önemli kelimelerdir. 1 çalışan 1 saatte ne kadar iş üretiyor, x kadar çalışanla y zamanda a projesini bitirirebiliriz vb. cümleler sıkça kurulur. Zamanın dışında yaptığınız işin kalitesi de bir faktördür. İyi futbol iyi futbolcularla oynanır ve iyi futbolcu pahalıdır.

Web sitesinin detayları çok önemli bu noktada. Sitenin yapısı, içeriği, işlevleri, tasarım beklentisi gibi faktörler projenin tamamlanma süresini etkilediği için web tasarım fiyatını da etkileyecektir. 3-4 sayfadan oluşan kurumsal bir web sitesi ile bir haber sitesinin bütçesi arasında kat ve kat fark olacaktır.

Zaman + Kalite + Bütçe 

Temel bir kural vardır. Zaman, kalite, bütçenin üçünü birden optimize edemezsiniz. Kısa sürede kaliteli iş istiyorsanız bütçeniz yüksek olacaktır. Bütçeniz düşük olursa çoğunlukla kaliteden, biraz da zamandan ödün vermeniz gerekir.

Gelelim asıl sorumuza: “Herkes web tasarım yapıyor ama 50 TL’den 50.000 TL’ ye kadar farklı fiyatlar nasıl çıkabiliyor?”

Freelance –  Serbest Çalışan Web Tasarımcılar

Düşük web tasarım fiyatlarının en önemli sebeplerinden biri; çoğu sektörde olmayan freelance çalışanların en bol bulunduğu yerin web tasarımı olmasıdır. Freelance çalışanlar arkadaşlar alınmasınlar, onları kötülemek niyetinde değilim. Tabi işini hakkıyla yapanları… İşini iyi bilen hatta bir şirkette çalışırken bir taraftan da serbest çalışan pek çok kişi mevcut. Web teknolojileri alanında çalışan şirketlerin çok büyük çoğunluğu da freelance çalışanlardan destek alıyor.

Avantajları: Konusunda yetkin olan serbest web tasarımcılar kaliteli web sitesi yaparlar. Fiyatları uygundur.

Dezavantajları: Zamanı kısıtlıdır. Destek konusunda sorun yaşanır. Bağlayıcılığı yoktur.

Masraflar Masraflar ve Web Tasarım Fiyatları

Ofisi, çalışanı, muhasebesi, vergisi olmayan freelance web tasarımcıların fiyatlarının düşük olması gayet normal. Tabi bu masraf noktasında İstanbul web tasarım firmalarını, hatta büyük şehir firmalarını da ayırmak lazım. Buralarda işletme masraflarınızla daha küçük illerdeki masraflarınız çok ciddi ölçüde farkediyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kaliteli iş yapan çalışanlar da web tasarım fiyatını etkileyen en önemli etken.

Madem İşim Yok Web Tasarım Yapayım

Serbest çalışanların ve firmaların bir kısmı da işi pek bilmediklerinden kalitesiz iş ve düşük web tasarım fiyatları verebiliyor. Hazır ve ücretsiz sistemlerin de yardımıyla hızlı şekilde web tasarım hizmeti verebileceğini farkeden “madem işim yok neden web tasarım yapmayayım” diyip sektöre girebiliyor. Peki nasıl bu kadar kolay girebiliyorlar bu işe. Burada da önemli cümlemiz :”İçine ne kattığımı nereden bilecekler?”

Avantajları: Fiyatları uygundur. Ancak uzun vadede daha zararlı çıkabilirsiniz.

Dezavantajları: Kalitesiz web sitesi ile; firma imajını etkiler, arama motorlarında sonuç alamazsınız, reklamlardan verim alamazsınız. Uzun vadeli çalışma şansı düşüktür. Yetkin olmayan kişiler gerekli desteği sağlamakta da yetersiz kalacaktır.

Konu derin ve uzun olduğu için yazımızı buradan bölüyoruz. İkinci bölüm :

Web Tasarım Fiyatları Neden Bu Kadar Değişkendir-2

Web Tasarım Fiyatları Neden Bu Kadar Değişkendir?” üzerine bir düşünce

  1. Geri izleme: Web Tasarım Fiyatları Neden Bu Kadar Değişkendir - 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>